We wtorek pszenica na paryskiej giełdzie w kontrakcie z dostawą we wrześniu mocno taniała drugi dzień z rzędu. Jednak tak jak pisałem we wczorajszym komentarzu jest to bardziej efekt bliskiego terminu wygaśnięcia kontraktu (ostatnie notowanie w najbliższy poniedziałek) niż podstawy fundamentalne. Kolejna najbliższa seria kontraktu na pszenicę z dostawa w grudniu jest wyceniana o 4,9 proc. wyżej (159,5 euro/t).

Wczoraj, po trzydniowej przerwie (w poniedziałek Święto Pracy) powróciły notowania kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago. Notowania miały niejednoznaczny przebieg. Pszenica zakończyła dzień kilku dziesiętnym spadkiem ceny, natomiast kukurydza podrożała o 0,1 proc. Lepsze zachowanie się cen zbóż za oceanem w stosunku do europejskiego rynku był spowodowany głównie słabnącym dolarem wobec euro.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,62 proc. (152,00 euro/t- 660 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,60 proc. (136,32 USD/t- 530 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,92 proc. (161,00 euro/t- 699 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,08 proc. (124,70 USD/t- 485 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!