W minionym tygodniu były kontynuowane spadki cen kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Zniżka cen ropy do poziomów znacznie poniżej 50 USD/baryłkę (o ok. 10 proc. w dwa tygodnie) oraz większe prognozy zbiorów i zapasów końcowych oleistych (raport USDA z 9 marca) jeszcze oddziaływały negatywnie na notowania oleistych, ale w drugiej połowie tygodnia nastąpiło wyhamowanie spadkowej tendencji.

Co ważne notowania rzepaku utrzymują się nieznacznie, ale jednak powyżej poziomu 400- 405 euro/t. Tym samym ostatnie spadki ceny nadal należy interpretować jako dość znaczna, ale jednak korekta w trendzie wzrostowym. Przez ostatni tydzień cena spadła o 1,2 proc. do 407,5 euro/t, soja w tym czasie potaniała o 0,6 proc. do 367,4 USD/t, natomiast canola potaniała o 3,7 proc. do 503,7 CAD/t.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,18 proc. (407,50 euro/t- 1753 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,15 proc. (367,43 USD/t- 1467 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 0,42 proc. (503,7 CAD/t- 1509 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!