PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nowe szczyty cen zbóż

Nowe szczyty cen zbóż Fot. Shutterstock

Po jednodniowej przerwie na światowych rynkach zbóż powróciły wzrosty cen kontraktów zbożowych. Trzy spośród czterech kontraktów wyznaczyły nowe wielomiesięczne maksima cenowe.Na światowym rynku zbóż „rozkręca się” hossa. Wyraźnie to widać na amerykańskich zbożach, które w ostatnich miesiącach pozostawały daleko w tyle za zbożami europejskimi (mniejsze zbiory w UE). Wczorajsze 1,2 proc. wzrost pszenicy i kukurydzy doprowadziły po raz olejny w ostatnich dniach do wyznaczenia nowych szczytów notowań. Zarówno pszenica jak i kukurydza najdroższe są od trzeciej dekady czerwca ub.r.

Pszenica na Matif podrożała o 0,3 proc. do 173,5 euro/t co jest najwyższą ceną od siedmiu miesięcy, a tylko skromne 0,5 euro dzieli od wyznaczenia ponad rocznego maksimum. Wczoraj potaniała jedynie kukurydza na giełdzie w Paryżu – o 0,6 proc. do 171,75 euro/t.

Wzrosty cen amerykańskiej pszenicy to z jednej strony najniższy od ponad 100 lat areał zasiewów odmian ozimych w tym kraju. A z drugiej strony wrażliwość na przebieg pogody. Kilka tygodni wcześniej obawiano się silnych mrozów bez wystarczającej pokrywie śnieżnej, a teraz rosną obawy o zbyt wczesne ruszenie wegetacji (ciepło w południowych stanach).

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (173,50 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,17 proc. (167,09 USD/t- 681 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,58 proc. (171,75 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,20 proc. (149,11 USD/t- 608 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!