Na światowym rynku zbóż „rozkręca się” hossa. Wyraźnie to widać na amerykańskich zbożach, które w ostatnich miesiącach pozostawały daleko w tyle za zbożami europejskimi (mniejsze zbiory w UE). Wczorajsze 1,2 proc. wzrost pszenicy i kukurydzy doprowadziły po raz olejny w ostatnich dniach do wyznaczenia nowych szczytów notowań. Zarówno pszenica jak i kukurydza najdroższe są od trzeciej dekady czerwca ub.r.

Pszenica na Matif podrożała o 0,3 proc. do 173,5 euro/t co jest najwyższą ceną od siedmiu miesięcy, a tylko skromne 0,5 euro dzieli od wyznaczenia ponad rocznego maksimum. Wczoraj potaniała jedynie kukurydza na giełdzie w Paryżu – o 0,6 proc. do 171,75 euro/t.

Wzrosty cen amerykańskiej pszenicy to z jednej strony najniższy od ponad 100 lat areał zasiewów odmian ozimych w tym kraju. A z drugiej strony wrażliwość na przebieg pogody. Kilka tygodni wcześniej obawiano się silnych mrozów bez wystarczającej pokrywie śnieżnej, a teraz rosną obawy o zbyt wczesne ruszenie wegetacji (ciepło w południowych stanach).

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (173,50 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,17 proc. (167,09 USD/t- 681 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,58 proc. (171,75 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,20 proc. (149,11 USD/t- 608 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!