W piątek po raz czwarty z rzędu wzrosły notowania pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie, ale zwyżki nie były wielkie, a to za sprawa realizacji zysków na giełdzie w Chicago. Wystarczyło to jednak aby pszenica wyznaczyła nowy lokalny szczyt ceny i jest najdroższa od 12 sierpnia br., podobnie kukurydza osiągnęła najwyższą cenę od 11 sierpnia br.

Kukurydza notowana na MATIF ostatnio była liderem rynku na światowych giełdach. Jej cena w mijającym tygodniu wzrosła o 4,9 proc. Wzrost notowań europejskiej kukurydzy nie powinien dziwić, może jedynie dziwić fakt, że jej cena zaczęła rosnąc tak późno. Nie od dzisiaj wiadomo, że drugi sezon z rzędu w UE zbiory będą niskie (poniżej 60 mln t), a Unia jest importerem netto kukurydzy.

Pszenica na MATIF przez ostatni tydzień zyskała 0,9 proc. Amerykańskie zboża zachowały się zmiennie. Cena pszenicy obniżyła się o 1,4 proc., a kukurydzy wzrosła o 0,7 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (164,50 euro/t- 712 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,45 (150,10 USD/t- 596 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (167,00 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,70 proc. (139,76 USD/t- 555 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!