W piątek ponownie spadła cena amerykańskiej pszenicy, która po raz kolejny wyznaczyła blisko 10-cio letni dołek notowań i jest najtańsza od września 2006 r. Słabość cenową amerykańskiej pszenicy podgrzewają bardzo dobre zbiory ziarna w tym kraju (IGC w raporcie sprzed kilku dni podniosła prognozę zbiorów pszenicy w USA aż o 4,9 mln t do 61,5 mln t.

Na drugim biegunie są notowania pszenicy na giełdzie w Paryżu. Kiepskie zbiory o marnej jakości we Francji powodują, że cena w UE trzyma się znacznie lepiej. Przypomnę, że w najnowszym raporcie IGC prognozowany jest spadek produkcji pszenicy w Unii Europejskiej w obecnym sezonie do 149,0 mln t (o 5,6 mln t wobec poprzedniej prognozy i 159,9 mln t w poprzednim sezonie).

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (166,00 euro/t- 725 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,61 proc. (149,82 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 0,74 proc. (168,75 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,98 proc. (131,69 USD/t- 518 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!