Dobrze rozpoczął się nowy tydzień notowań zbóż na światowych giełdach, szczególnie dla kukurydzy. Po blisko jednoprocentowym wzroście kukurydza na paryskiej Matif wyznaczyła nowy szczyt notowań i jest najdroższa od pierwszej dekady lipca 2015 r. Blisko dwuprocentowy wzrost notowań kukurydzy za oceanem pozwolił na zbliżenie się na odległość 0,5 USD do blisko rocznego maksimum cenowego wyznaczonego 8 czerwca br.

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym wzrosła o 0,4 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa potaniała o 0,8 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt czerwcowy) podniosła się o 0,4 proc., a w Chicago (lipiec) wzrosła o 1,7 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,45 proc. (169,25 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,76 proc. (180,50 USD/t- 703 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,94 proc. (187,75 euro/t- 824 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,65 proc. (169,28 USD/t- 659 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!