Piątek był drugim z rzędu dniem bardzo mocnego wzrostu ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu, która doprowadziła do wyznaczenia nowego rekordu ceny w obecnej fali wzrostowej. Francuska pszenica jest najdroższa od 30 grudnia ub.r. Od dołka wyznaczonego 4 marca br. cena wzrosła już o23,6 proc.

Przyczyny silnego wzrostu notowań francuskiej pszenicy są znane od kilku tygodni. Obfite opady deszczu wpłynęły na mniejsze plony i co ważne znacznie gorszą jakość ziarna. Czarę goryczy na giełdzie przelały ostatnie dane. FranceAgiMer podało, że tylko 42 proc. francuskich niezebranych jeszcze upraw pszenicy było w kondycji dobrej i doskonałej (spadek o 7 pkt. proc. przez tydzień), a w porównaniu z tym samym czasem przed rokiem spadek wynosi aż o 76 proc.!!!

Z kolei rosyjski IKAR podał, że spodziewa się produkcji pszenicy w tym kraju na rekordowym historycznie poziomie 68 mln t (o 2 mln t więcej niż poprzednio), USDA w lipcowym raporcie szacowała rosyjską produkcje pszenicy na również rekordowym historycznie poziomie, ale 65 mln t.

Przez ostatni tydzień pszenica na MATIF podrożała o 9,1 proc., a na CBOT o jedyne 0,1 proc. Kukurydza na MATIF straciła 1,3 proc., a w Chicago spadła o 4,9 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 4,19 proc. (174,00 euro/t- 758 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,80 proc. (156,25 USD/t- 617 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 1,33 proc. (171,50 euro/t- 747 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,22 proc. (131,88 USD/t- 521 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!