Po jednodniowym dość wyraźnym spadku ceny (o 1,9 proc. w poniedziałek), we wtorek amerykańska pszenica notowana na CBOT z nawiązką odrobiła straty i wyznaczyła kolejny w ostatnich dniach szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej. Obecnie jest najdroższa od trzeciej dekady października ub. roku i zbliża się do oporu (szczyt z 18 października ub.r.) na poziomie niespełna 260 USD/t.  W handlu posesyjnym godzinę przed północą czasu lokalnego w Chicago (5 rano w Warszawie)cena zyskuje kolejne kilka dziesiątych procent i wynosi 255.5 USD/t. Prawdziwym testem siły rynku będzie zachowanie się ceny przy wspomnianym poziomie oporu.

Znaczny wzrost notowań zaliczyły również kontrakty na amerykańską kukurydzę. W kontrakcie majowym niewiele brakuje do wyznaczenia nowego szczytu notowań (niespełna 0,5 USD wg notowań sprzed północy w Chicago – wzrost ceny o kolejne 0,6 proc.).  Natomiast na wykresie kontynuacyjnym został wyznaczony nowy rekord cenowy osiągając poziom z początku września ub.r.

Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu kukurydzy (wykres kontynuacyjny- Wykres 10 poniżej), od ponad sześciu miesięcy w Chicago kształtowana jest tzw. formacja spodka, która zapowiada z dużym prawdopodobieństwem zmianę długoterminowego trendu spadkowego na wzrostowy. Trendy średnio- i krótkoterminowe są wzrostowe.

Wczoraj notowania europejskich kontraktów na zboża w Paryżu zachowywały się dość niemrawo. Jednak znaczne wzrosty cen w Chicago przeważyły szalę na korzyść kupujących i ostatecznie ceny zamknęły się kilka dziesiątych proc. wyżej niż w poniedziałek.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- wczoraj notowania wzrosły o 0,48 proc. (208,75 euro/t- 883 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Cena kontraktów listopadowych podniosła się o 1,01 proc., styczniowe podrożały o 0,88 proc. i kosztowały 201,00 i 200,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajduje się w okolicach 230 euro/t.

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- wczoraj cena wzrosła o 2,67 proc. (254,45 USD/t- 773 zł/t).
Wykres 4

W Chicago kontrakty wygasające w lipcu podniosły się o 2,54 proc., lipcowe podrożały o 2,40 proc. i kosztowały 255,55 i 258,21 USD/t.

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- wczoraj cena wzrosła o 0,14 proc. (184,50 euro/t- 780 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Kontrakty sierpniowe kukurydzy podrożały o 0,40 proc., listopadowe obniżyły się o 0,13 proc. i kosztowały 189,50 i 189,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, zarówno średnioterminowy jak i krótkoterminowy są wzrostowe.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.  Najbliższe wsparcie występuje tuż nad poziomem 160 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- wzrost ceny wczoraj o 1,51 proc. (191,43 USD/t- 582 zł/t).
Wykres 9

Kontrakty lipcowe podrożały o 1,45 proc., wrześniowe podniosły się o 1,30 proc. i kosztowały odpowiednio 193,30 i 192,41 USD/t.

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, zarówno  średnioterminowy jak i krótkoterminowy są wzrostowe.
Wykres 10

Najbliższe wsparcie techniczne znajduje się w okolicach 140 USD/t., natomiast najbliższy opór na poziomie 177 USD/t i został w ostatnich dniach pokonany. Podobał się artykuł? Podziel się!