Krótko trwała korekta notowań oleistych na światowych giełdach. Wczoraj na rynki powróciły wzrosty cen. Wszystkie prezentowane oleiste wyznaczyły nowe lokalne maksima cenowe. Rzepak na Matif jest najdroższy od 2 lipca 2015 r., a do szczytu z 1 lipca ub.r. brakuje już zaledwie 2,25 euro/t. Pokonanie wspomnianego szczytu będzie oznaczać najwyższy poziom notowań od 2,5 roku.

Z kolei cena soi osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od 2 mies. Jej notowania wcześniej „odstawały” od notowań rzepaku i canoli z powodu rekordowej historycznie produkcji w USA i na świecie. Jednak od połowy października cena systematycznie rośnie. Dużą zasługę w tym wzroście ma utrzymujący się wysoki poziom amerykańskiego eksportu. Analitycy oczekują, że publikowane dzisiaj tygodniowe zamówienia wywozowe w USA wyniosą 1,5- 2,5 mln t. Kanadyjska canola po wczorajszej zwyżce jet najdroższa od połowy czerwca br.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,28 proc. (396,25 euro/t- 1711 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,94 proc. (371,11 USD/t- 1466 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,63 proc. (510,2 CAD/t- 1511 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!