Piątkowe notowania kontraktów na zboża na światowych giełdach były dość tragiczne. Silne spadki cen, w tym ponad 5 proc. na amerykańskiej pszenicy pozostawiły niesmak na weekend, zwłaszcza, że przez kilka dni wcześniej ceny rosły wyśmienicie.

Przez weekend temperatura reakcji inwestorów została nieco ochłodzona i ceny odbiły w górę, aczkolwiek nieznacznie w stosunku do wcześniejszych obniżek. Dość dziwne były „szalone” wzrosty kontraktów zbożowych ostatnio i tak samo – w przeciwieństwie- obecne spadki . Czy był to zryw spekulacyjny, czy też nie to się okaże w najbliższych dniach.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,16 proc. (152,25 euro/t- 668 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,91 proc. (173,15 USD/t- 675 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,31 proc. (159,50 euro/t- 700 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,41 proc. (148,42 USD/t- 578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!