Po serii ośmiu z rzędu sesji spadku cen amerykańskich zbóż, wczoraj wreszcie wystąpił wzrost notowań i to wyraźny. Silne spadki cen w krótkim czasie skłoniły inwestorów do zamykania pozycji krótkich i realizację zysków. Z drugiej strony najniższe poziomy cen od ponad 10 lat (pszenica) i 6 lat (kukurydza) zachęcają do otwierania pozycji długich. Wzrost ceny pszenicy wystąpił pomimo słabych danych eksportowych. Tygodniowe zamówienia wywozowe w USA wyniosły 279 tys. t przy oczekiwaniu rynku w granicach 300-600 tys. t. Dla kukurydzy dane były neutralne (862 tys. t) i mieściły się w połowie oczekiwań analityków (700-1000 tys.t).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,78 proc. (157,5 euro/t- 687 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 2,01 proc. (135,31 USD/t- 529 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,78 proc. (161,00 euro/t- 702 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 3,15 proc. (122,44 USD/t- 479 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!