Wieprzowina Lean Hogs (chuda wieprzowina) na giełdzie CME  w Chicago przez pierwsze dwie sesje notowań w ub. tygodniu traciła na wartości. Po publikacji raportu USDA, który wykazał lepsze dane dla rynku zbóż w USA niż spodziewali się analitycy, ceny rosły do końca tygodnia, z tym, że najbardziej zyskiwały serie najbliższe, które jeszcze nie tak dawno wyznaczały lokalne minima cen. (załączone wykresy).

Najbliższej serie kontraktów: październikowa, grudniowa i lutowa  podrożały w ciągu tygodnia w zakresie 2,5-4,8 proc.  Kolejne odnotowały w tym okresie niewielkie wzrosty lub małe spadki.

Odwrócenie tendencji w dynamice zmian cen najbliższych kontraktów i większości przyszłorocznych skutkowało zmniejszeniem różnicy cen terminowych. Jeszcze nie tak dawno spread pomiędzy ceną grudniową i czerwcową przekraczał 40 proc., obecnie zmniejszył się do 33 proc. Czy jest to tylko chwilowa zmiana nastawienia rynku czy trwalsza? Wydaje się, że dużo będzie zależeć od tendencji na rynku zbóż. Podobał się artykuł? Podziel się!