Ostatnie cztery tygodnie (18 sierpnia-15 września) na światowych giełdach zbóż i oleistych przyniosły zmianę tendencji w zachowaniu się cen. W większości przypadków notowania kontynuowały wcześniejsze zniżki do przełomu sierpnia i września. Następnie rozpoczęły się wzrosty cen - w niektórych przypadkach dość mocne. Przykładowo: od 28 sierpnia br. (ośmiomiesięczny dołek notowań) pszenica na giełdzie w Chicago podrożała do połowy września aż o ponad 12 proc. W tym samym czasie cena pszenicy na paryskiej giełdzie wzrosła o 9 proc. Podobne scenariusze zmian cen można było zaobserwować w latach ubiegłych, co owocowało kontynuacją tendencji wzrostowej przez następne miesiące. W przypadku pszenicy na głównego światowego gracza wyrasta Rosja. Wzrost o 1/3 poziomu produkcji w dwa lata i liderowanie w światowym eksporcie (czytaj poniżej) stwarzają silną konkurencję cenową na globalnym rynku i zagrażają wzrostowi cen u pozostałych głównych eksporterów (UE, USA, Kanada, Australia).

W porównaniu cen rok do roku znacznie lepiej prezentują się zboża za oceanem. W okresie 15 września 2016 r.-15 września 2017 r. pszenica na CBoT (Chicago Board of Trade) podrożała o 12,4 proc., natomiast kukurydza o 7,5 proc. Cena pszenicy na Matif w tym czasie podniosła się zaledwie o 2,8 proc., natomiast notowania kukurydzy obniżyły się o 1,4 proc. Lepsze zachowanie się cen zbóż w USA w dużej mierze było spowodowane słabnącym dolarem (wzrost konkurencyjności eksportu amerykańskich zbóż). Przez ostatni rok dolar do euro stracił ponad 6 proc. Wśród oleistych najlepiej zachowały się ceny kanadyjskiego rzepaku. W połowie września br. canola była droższa o 7,3 proc. w stosunku do połowy września ub.r. Cena amerykańskiej soi była wyższa o 1,9 proc. Przez ostatni rok potaniał jedynie rzepak na paryskiej giełdzie - o 1,1 proc.

W omawianym okresie (18 sierpnia-15 września br.) pszenica na paryskiej giełdzie Matif podrożała o 4,8 proc. do 163,25 euro/t - 698 zł/t, a od początku roku notowania spadły o 2,8 proc. Osiągnięta w połowie września cena jest najwyższa od początku sierpnia br. Natomiast cena pszenicy na giełdzie w Chicago przez ostatnie cztery tygodnie wzrosła o 7,9 proc., do 164,98 USD/t (592 zł/t). Licząc od początku br., cena jest wyższa o 10,1 proc. Obecnie notowania amerykańskiej pszenicy są na poziomie najwyższym od końca pierwszej dekady sierpnia br.