Piątkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen. Jednak cały ubiegły tydzień nie była aż tak bardzo korzystny, chociaż w większości wzrostowy. Najwięcej przez pięć ostatnich sesji wzrosła kanadyjska canola - o 2,0 proc. i zbliżyła się na niespełna 1 CAD do niedawnego 10-cio miesięcznego szczytu notowań z 10 maja.

Amerykańska soja przez ostatni tydzień zyskała o połowę mniej (1,0 proc.). Jednak we wtorek wyznaczyła nowy szczyt notowań i była najdroższa od listopada 2014 r. Ostatnie 2,5 mies. na soi to pasmo sukcesu kupujących, którzy w tak krótkim czasie wywindowanie cenę o ponad 25 proc.

W tym towarzystwie najsłabiej wypadły notowania rzepaku na paryskiej giełdzie. Przez ostatni tydzień cena spadła o 0,4 proc. Nie mniej jednak w przeliczeniu na złotówki i tak jest najdroższa.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 0,54 proc. (369,75 euro/t- 1633 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,26 proc. (394,71 USD/t- 1554 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,55 proc. (526,00 CAD/t- 1582 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!