Początek tygodnia przyniósł całkiem niezły wzrost ceny pszenicy na światowych giełdach. Po części przyczyniły się do tego fundusze spekulacyjne, które ostatnio są netto nabywcami pozycji długich (przewaga kupna kontraktów nad sprzedażą). Być może jest to spowodowane obawami o wpływ mrozów we Wschodniej Europie, szczególnie na Ukrainie na pszenicę ozimą, a także niepewnością w polityce eksportowej tego ziarna w Rosji.

Wzrostom cen pszenicy nie przeszkodziły mizerne dane tygodniowe o eksporcie w USA. W tygodniu kończącym się 21 stycznia wywieziono z USA zaledwie 188 tys. t pszenicy, było to o 45 proc. mniej niż przed tygodniem i o 41 proc. mniej niż przed rokiem o tej porze.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy  - cena wzrosła o 1,67 proc. (167,00 euro/t- 747 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,26 proc. (176,92 USD/t- 731 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (156,25 euro/t- 699 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,14 proc. (145,57 USD/t- 602 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!