Negatywnym bohaterem wczorajszych notowań zbóż na światowych giełdach była amerykańska pszenica, która straciła na wartości prawie 5 proc. Powodem do dużego spadku ceny były obfite deszcze na południowych Równinach, co zostało odebrane przez inwestorów jako zapowiedź większych plonów niż dotychczas sądzono. Zanosi się na to, że w najbliższych tygodniach jeszcze nie raz pogoda będzie powodować dużą zmienność cen za oceanem.

Po sesji USDA opublikował najnowszy raport  o kondycji plantacji pszenicy ozimej w Stanach na dzień 12 kwietnia. W kondycji słabej i bardzo słabej było 19 proc. upraw (przed tygodniem 16 proc.). W kondycji dobrej i doskonałej 42 proc. (44 proc. w zeszłym tygodniu). Pomimo pogorszenia stanu upraw, dzisiaj w handlu elektronicznym amerykańska pszenica traci na wartości kolejny jeden proc.

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania spadła o 1,31 proc. (187,75 euro/t- 755 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 4,61 proc. (184,54 USD/t- 703 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena nie zmieniła się (164,25 euro/t- 660 zł/t).
Wykres 6

Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,72 proc. (145,86 USD/t- 556 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Podobał się artykuł? Podziel się!