Wydarzeniem wczorajszej sesji notowań zbóż na światowych giełdach była z pewnością ostra przecena kukurydzy notowanej na giełdzie w Paryżu. Blisko 4 proc. spadek robi wrażenie, ale trzeba mieć na uwadze, że na początku stycznia kończy się notowanie najbliższej serii kontraktu z dostawa w styczniu. Kolejna najbliższa serii z dostawa w marcu jest droższa o 13 euro/t (8,6 proc.). pozostałe kontrakty na zboża również traciły na wartości jednak spadki cen nie przekraczały 0,5 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,29 proc. (173,50 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,48 proc. (172,51 USD/t- 671 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy - cena spadła o 3,82 proc. (151,00 euro/t- 641 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,20 proc. (143,89 USD/t-559 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!