PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pasze nadal tanieją

W listopadzie po raz kolejny taniała większość rodzajów pasz przemysłowych. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 0,3-2,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.Największe spadki dotyczyły pasz pełnoporcjowych dla cieląt. Jednak nie wszystkie rodzaje pasz taniały - dosyć wyraźne podwyżki cen zanotowano w przypadku pasz mlekozastępczych dla bydła i prestarter/starter dla trzody chlewnej.

Jednak w stosunku do maksymalnych poziomów notowanych przed kilkoma miesiącami, ceny pasz prestarter/starter dla trzody obniżyły się najbardziej. W listopadzie mieszanki te kosztowały przeciętnie 1482 PLN/t, czyli o 20 proc. mniej niż w marcu, kiedy cena wynosiła 1844 PLN/tonę.

Pozostałe najpopularniejsze mieszanki paszowe dla trzody chlewnej i drobiu były w październiku o 5-10 proc. tańsze niż w rekordowych miesiącach.

Jak szacują analitycy BGŻ najbliższe dane za grudzień pokazą dalszy spadek cen pasz przemysłowych. Będzie on jednak mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Wpłynie na to obserwowane w listopadzie lekkie umocnienie notowań zbóż paszowych na rynku krajowym.

Jednak z drugiej strony w kierunku dalszych spadków będzie działało to, że na rynku światowym od kilku miesięcy aż do połowy grudnia trwały obniżki cen śruty sojowej. Na giełdzie w Chicago w połowie grudnia kosztowała ona o około 3-7 proc. mniej niż w połowie listopada.

Oznacza to, że nawet po uwzględnieniu faktu osłabienia się złotego wobec dolara, cena śruty wyrażona w krajowej walucie była nieznacznie niższa niż miesiąc wcześniej.

Coraz więcej wskazuje jednak na możliwość podwyżek cen pasz przemysłowych w styczniu lub lutym 2012 roku. W drugiej połowie grudnia ceny śruty sojowej na rynkach światowych zaczęły nieznacznie rosnąć. W połowie grudnia złoty był najsłabszy w stosunku do dolara od lutego 2009 roku.W ostatnich tygodniach dalej lekko rosły ceny zbóż paszowych na rynku krajowym, informują analitycy BGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!