MARS - jednostka ds. monitorowania plonów w UE w swoim raporcie dla rzepaku prognozuje średnie plony wielkości 3,25 t/ha, w zeszłym sezonie wobec uzyskiwano 3,59 t/ha. Jednak mimo spadku prognozowany jest ok 4 proc. wzrost wobec średniej z ostatnich 5 lat.

Raport MARS wskazuje, że najwyższe plony uzyskała: Belgia – 4,52 t/ha, dalej Niemcy – 3,77 t/ha, Dania – 3,83 t/ha, Wielka Brytania – 3,73 t/ha, Francja – 3,43 t/ha, dla Polski są prognozowane na poziomie 3,08 t/ha.

Średnie plony słonecznika KE prognozuje na 1,78 t/ha i jest to o 16 proc mniej niż rok wcześniej, kiedy zbierano 2,13 t/ha rok wcześniej. Prognoza wskazuje 6 proc. spadek wobec średniej z ostatnich 5 lat. Najwyższe plony wskazane są dla: Chorwacji – 2,65 t/ha, Austrii – 2,62 t/ha i Czech – 2,23 t/ha.

W raporcie wskazano niekorzystne warunki pogodowe do zbiorów i siewów, które wystąpiły pod koniec października br. Zabiegi utrudniały deszcze we Włoszech i na Bałkanach, z kolei w państwach nadbałtyckich, na Ukrainie i w Rosji występowały chłody, ponadto susza dokuczała niektórym rejonom naszego kraju. W okresie od końca października do połowy listopada br. odnotowane średnie temperatury są najwyższe od 1975 roku i w tym czasie sprzyjały wegetacji ozimin w krajach unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!