PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Po raporcie USDA cena kukurydzy spadła

Po raporcie USDA cena kukurydzy spadła

Wzrost prognoz produkcji kukurydzy pociągnął cenę w dół, szczególnie silnie zareagowała kukurydza na CBoT tracąc wczoraj 1,5 proc.We wczorajszym raporcie USDA podniósł prognozy światowych zbiorów zbóż w obecnym sezonie do nowych rekordowych historycznie wartości. Na opublikowane dane rynki zareagowały spadkiem cen zbóż, z tym że znacznie bardziej ucierpiała kukurydza. Jako jedyna podrożała pszenica na Matif o 0,3 proc. (kontrakt majowy).

Prognoza produkcji kukurydzy na świecie wzrosła o 9 mln t do 1049,2 mln t. Jest to absolutny rekord. W poprzednim sezonie zbiory wyniosły niespełna 962 mln t. Zapasy końcowe mają wynieść 220,7 mln t (wzrost przez miesiąc o 3,1 mln t). Podwyższono szacunki zbiorów kukurydzy w Brazylii- aż o 5 mln t do rekordowych 91,5 mln t oraz w Argentynie o 1 mln t do 37,5 mln t.

Prognozę globalnej produkcji pszenicy podniesiono o niespełna 3 mln t do historycznie rekordowych 751,1 mln t (735,3 mln t w również rekordowym poprzednim sezonie). Zapasy końcowe na świecie maja wynieść 249,9 mln t (wzrost o 1,3 mln t w stosunku do lutowej prognozy). Szacunki zbiorów podniesiono w Australii- o 2 mln t do rekordowych 35 mln t i w Argentynie o 1 mln t do 15 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (174,50 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,35 proc. (156,53 USD/t- 640 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła 0,43 proc. (174,00 euro/t- 751 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,51 proc. (141,63 USD/t- 579 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!