Piątkowe bardzo silne wzrosty cen zbóż potwierdziły zachodzące zmiany na światowych rynkach. Po okresie dość znacznej zmienności lub w niektórych przypadkach niewielkich zmian cen (w ostatnich tygodniach), ubiegły tydzień przyniósł „wystrzelenie” notowań w górę. Przez pięć ostatnich sesji pszenica na giełdzie w Chicago podrożała aż 15,1 proc., a w Paryżu o 8,8 proc. Kukurydza na CBoT zyskała 9,0 proc. i na Matif 7,3 proc.

Przyczyną wzrostów cen jest … jak to zwykle bywa pogoda. Zwiastuny pogarszającej się perspektywy poziomu światowych zbiorów zbóż pojawiały się od wielu tygodni, jednak rynek podchodził do nich dość sceptycznie. I nagle mamy wielki bum. Myślę, że nie jest już on do powstrzymania. W podobnym okresie rozpoczynały się wielkie hossy w roku 2010 (susza w Rosji) i w 2012 r. (susza w USA), które wywindowały ceny o ponad sto i odpowiednio ponad 50 proc. w kilka miesięcy. Tak więc rolnicy cierpliwości – zboża powinny być w tym sezonie drogie, ba, bardzo drogie. Dzisiaj wczesnym popołudniem ceny rosną o kolejne kilka proc., a pszenica w Paryżu pokonała barierę 200 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 4,72 proc. (194,25 euro/t- 811 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 5,69 proc. (206,59 USD/t- 770 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 2,66 proc. (173,50 euro/t- 725 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 226 proc. (151,57 USD/t- 565 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!