W okresie 17 listopada - 15 grudnia na światowych rynkach dominowały spadki cen surowców rolnych. Najbardziej potaniał rzepak na MATIF oraz kanadyjska canola - odpowiednio o 5 proc. i 4,7 proc. Na spadek cen oleistych wpłynęły dobre informacje o zbiorach rzepaku w Kanadzie oraz znaczny wzrost produkcji oleju palmowego w Malezji i Indonezji. Wprowadzenie ceł importowych na oleje roślinne w Indiach dodatkowo pogłębiło spadek cen. Rosnące notowania ropy (poziom najwyższy od 2,5 roku) tym razem nie zdołały zrównoważyć negatywnego wpływu wymienionych czynników. Z reguły rosnące ceny ropy pozytywnie oddziałują na notowania rzepaku (ok. 60 proc. rzepaku przerabianego w UE jest wykorzystywane do produkcji biopaliw). We Francji szacowany jest wzrost powierzchni upraw rzepaku o 9,5 proc., natomiast w Polsce spadek - różnie oceniany przez różne ośrodki - od kilku do nawet 30 proc. W wyniku zniżki cena rzepaku znalazła się na poziomie z trzeciej dekady lipca br., natomiast canoli z pierwszej dekady października br. Nieco lepiej wypadły notowania amerykańskiej soi, która drożała do pierwszych dni grudnia, osiągając najwyższą cenę od lipca br. Jednak pogorszenie nastrojów na pozostałych oleistych doprowadziło ostatecznie do spadku notowań w omawianym okresie o ponad 2 proc.

Ceny zbóż w tym czasie zachowywały się różnie. Ponad jeden proc. zyskała pszenica na MATIFi kukurydza na giełdzie w Chicago, natomiast pszenica na tej giełdzie potaniała ponad 2 proc., a kukurydza w Paryżu spadła o 3,2 proc. Negatywnie na notowania unijnych i amerykańskich zbóż wpływa rekordowa produkcja w Rosji. Kraj ten staje się światowym liderem w eksporcie pszenicy. Przykładowo ostatnie przetargi na zakup pszenicy przez Egipt kończą się wyłącznym lub prawie wyłącznym sukcesem rosyjskich eksporterów. Jednocześnie spada tempo eksportu zbóż z Unii Europejskiej do krajów trzecich - to w dużym stopniu tłumaczy utrzymywanie się cen na niskich poziomach.

W okresie 17 listopada - 15 grudnia br. pszenica na paryskiej giełdzie MATIF podrożała o 1,1 proc., do 160,5 euro/t - 678 zł/t, a od początku roku notowania spadły o 4,5 proc. Natomiast cena pszenicy na giełdzie w Chicago przez ostatnie cztery tygodnie obniżyła się o 2,1 proc., do 153,68 dol./t (550 zł/t). Od początku br. cena jest wyższa o 2,5 proc.