PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polski eksport jabłek mniejszy niż przed rokiem

Polski eksport jabłek mniejszy niż przed rokiem Polski eksport jabłek mniejszy niż przed rokiem (Fot. wikimedia commons)

Według analityków Banku BGŻ BNP Paribas, w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku polski eksport jabłek wyniósł 462 tys. t i był o 20 proc. niższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku.Przyczyną spadku była przede wszystkim mniejsza sprzedaż do krajów poza unijnych (spadek o 52 proc. do 268 tys. t). Gdyby jednak wyłączyć ze statystyki Rosję, eksport do krajów trzecich z Polski zwiększyłby się aż o 47 proc. w relacji rocznej. Zanotowano dość znaczny wzrost sprzedaży do krajów takich jak Białoruś (+15 proc. do 158 tys. t), Egipt (+493 proc. do 5,8 tys. t) czy też Kazachstan (+22 proc. do 29,8 tys. t). Sporo jabłek trafiło również do Serbii (14,9 tys. t).

W pierwszych czterech miesiącach 2015 r. dość wyraźnie zwiększyła się sprzedaż jabłek także do krajów Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że trafiło tam 194 tys. t. jabłek z Polski, czyli o blisko 70 proc. więcej niż przed rokiem.

Największą dynamiką wzrostu wśród państw Wspólnoty charakteryzowała się sprzedaż jabłek na Cypr.

Z kolei największy w ujęciu wolumenowym wzrost eksportu jabłek z Polski zanotowano w przypadku Litwy. Jeśli chodzi o ten kraj, trafiło tam 32,9 tys. t jabłek z naszego kraju, czyli o 323 proc. więcej niż przed rokiem. Tym samym Litwa, z 17-procentowym udziałem w eksporcie, stała się największym unijnym odbiorcą jabłek z Polski w analizowanym okresie.

Niemcy zwiększyły zakupy z Polski o 13,9 proc. do 31,6 tys. t. Ważnym kierunkiem sprzedaży jabłek z Polski stały się Czechy, do których eksport wzrósł o 96 proc. do 19,2 tys. t.

Spośród znaczących kierunków zmniejszył się jedynie eksport do Wielkiej Brytanii (-49 proc. do 2,3 tys. t), Holandii (-11 proc. do 5,5 tys. t), a także Hiszpanii (-31 proc. do 1,8 tys. t).

Warto zauważyć, że w samym kwietniu dynamika sprzedaży jabłek z Polski wyraźnie spowolniła. Dane Eurostatu wskazują, że w miesiącu tym Polska sprzedała na rynek białoruski 41,5 tys. t jabłek, czyli o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Zanotowano także spadek wywozu jabłek do Niemiec o 33 proc. do 3,5 tys. t. Gdyby niewspomniany wzrost wywozu jabłek na Cypr oraz na Litwę łączny eksport z Polski do krajów UE-27 w kwietniu br. zmniejszyłby się o 7 proc.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!