Wczorajsza sesja notowań była fantastyczna dla notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Znaczne wzrosty cen wywindowały notowania do najwyższych kursów w obecnej fali wzrostowej. Wystarczy nadmienić, że pszenica na Matif jest najdroższa od stycznia br. i od dołka na początku marca br. zyskała już 22 proc.

Pszenica na giełdzie w Chicago osiągnęła najwyższe notowanie od listopada ub.r., a od dołka 1 marca br. zyskała 18,5 proc. Jednak liderem wiosennych wzrostów cen jest kukurydza notowana na paryskiej giełdzie Matif, która od trzeciej dekady lutego br. zyskała aż 29,6 proc.!. Trochę w tyle zostaje amerykańska kukurydza, której cena jest najwyższa od lipca ub.r., ale od dołka na początku marca jej notowania wzrosły o 21,8 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,48 proc. (171,75 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,06 proc. (190,88 USD/t- 728 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,63 proc. (175,25 euro/t- 187 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,82 proc. (169,78 USD/t- 648 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!