Kolejny dzień taniały kontrakty na zboża na światowych rynkach. Ostatnie zniżki cen są spowodowane realizacją zysków z otwartych wcześniej pozycji długich. Sygnałem do sprzedaży była korekta spadkowa na rynku ropy (znaczna część amerykańskiej kukurydzy przerabiana jest na bioetanol), a także wczorajsze przeceny na innych surowcach i rynkach akcji. Słabnie również złoty, co przekłada się na to, że ceny zbóż za granicą wyrażone w naszej walucie tracą nieznacznie. Zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii, które ma zdecydować o pozostaniu lub opuszczeniu Unii Europejskiej przez ten kraj wzbudza duże zawirowania na światowych rynkach.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,07 proc. (162,50 euro/t- 722 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,05 proc. (173,61 USD/t- 685 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena spadła o 1,62 proc. (182,50 euro/t- 811 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 0,87 proc. (167,41 USD/t- 661 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!