Wczorajsza sesja notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyła się w mieszanych nastrojach, chociaż jeszcze wczesnym popołudniem zyskiwały na wartości wszystkie zboża. W drugiej części dnia ponownie przewagę zdobyli sprzedający. Ostatecznie tylko kukurydza na MATIF zakończyła sesję wzrostem ceny – czwartym z rzędu- i jest najdroższa od pierwszej dekady marca br.

Pszenica na MATIF i kukurydza na CBOT zakończyły dzień na poziomie zamknięcia sesji wtorkowej, natomiast pszenica na giełdzie w Chicago jako jedyna potaniała- o 0,8 proc. do 153,95 USD/t. Jest to najniższa cena od połowy marca br. (wykres kontynuacyjny) oraz najniższa od początku stycznia br. (seria majowa kontraktu).

Jutro urząd statystyczny Kanady (Stats Canada) poda szacowaną powierzchnię upraw pszenicy w tym kraju w nadchodzącym sezonie. W ankiecie Reutersa przewidywania analityków mieszczą się w przedziale 21,4- 23 mln akrów, przy średniej prognozie na poziomie 22,4 mln akrów- o 3,5 proc. niższym niż w mijającym sezonie. Przypomnę, że w niedawnym raporcie IGC prognozuje spadek produkcji pszenicy w Kanadzie w 2017/18 aż o 4,5 mln t do 27,2 mln t. Kanada jest jednym z pięciu największych eksporterów pszenicy na świecie.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy- cena nie zmieniła się (164,50 euro/t- 698 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,83 proc. (153,95 USD/t- 609 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,14 proc. (173,75 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena nie zmieniła się (142,42 USD/t- 564 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!