Niesamowity przebieg miała wczorajsza sesja notowań kontraktów na pszenicę na giełdzie w Chicago. Praktycznie przez cały dzień cena nieustannie zyskiwała na wartości kończąc notowania na poziomie o 6,8 proc. wyższym niż dzień wcześniej (kontrakt z dostawą w lipcu). Mający ostatnie notowanie w czwartek kontrakt majowy zyskał mniej, bo 4,3 proc., ale on już nie ma jakiegokolwiek znaczenia.

Czwartkowy jednodniowy wzrost ceny pszenicy na CBOT był największy od czerwca 2012 r., czyli z okresu ostatniej wielkiej hossy na rynku zbóż i oleistych wywołanej suszą w USA. Na nieustanny wzrost wczorajszych notowań amerykańskiej pszenicy złożyło się kilka czynników, część z nich była już znana, ale czasami potrzeba „czynnika zapalnego”. Wydaje się, że takim był El Nino (anomalia pogodowa, polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, wywołująca powodzie i ogromne susze w niektórych rejonach globu).

Zwiększające się w ostatnich dniach obawy co do siły narastającego El Nino w połączeniu m.in. z rekordowym poziomem krótkich pozycji posiadanych na pszenicy przez fundusze spekulacyjne , doprowadziły do reakcji łańcuchowej na giełdzie w Chicago. Tak ogromny jednodniowy wzrost ceny moim zdaniem będzie miał swoje konsekwencje na najbliższe tygodnie- o dalszym spadku cen pszenicy na światowych giełdach można raczej zapomnieć. Czy przerodzi się to w hossę podobną do tej z roku 2010 (susza w Rosji) i z 2012 (susza w USA), gdy wzrosty cen sięgały od kilkudziesięciu do ponad stu procent to się okaże, ale raczej o nowych dołkach cenowych nie ma co myśleć.

Rosnące ceny pszenicy w Chicago pociągnęły w górę również pszenicę na Matif w Paryżu, która zyskała blisko 3 proc. (prawdopodobnie wcześniejsze zamknięcie sesji ograniczyło wzrost notowań). W mniejszym stopniu, ale jednak korzystnie odbiło się to na notowaniach kukurydzy po obu stronach Atlantyku, która również zyskiwała na wartości.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 2,92 proc. (176,00 euro/t- 721 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2