Ponieważ zużycie rzepaku prawdopodobnie obniży się mniej niż podaż, zapasy tego surowca na koniec sezonu również będą niższe niż rok do roku. Takie prognozy dla światowego bilansu rzepaku przedstawili eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w swoim ostatnim raporcie opublikowanym pod koniec czerwca br.

Światowa produkcja rzepaku w sezonie 2015/16, wg ekspertów IGC, wyniesie 66,9 mln t i będzie niższa o 6 proc. (tj. 4,5 mln t) w stosunku do sezonu 2014/15. Spadek zbiorów będzie konsekwencją zarówno mniejszych zasiewów, jak i plonów.

W UE przewidywane są zbiory w wysokości 21,3 mln t (eksperci IGC jeszcze w maju oczekiwali produkcji na poziomie 21,9 mln t, ale w wyniku przedłużającego się okresu ciepłej i suchej pogody w czerwcu zrewidowali swoje prognozy w dół). W odniesieniu do rekordowego sezonu poprzedniego, unijna produkcja rzepaku będzie o 3 mln t niższa. Wciąż jednak będzie kształtować na poziomie powyżej średniej z ostatnich kilku lat. W Niemczech i Francji, które należą do największych unijnych producentów rzepaku, oczekuje się zbiorów w wysokości odpowiednio 5,0 i 5,1 mln t wobec 6,3 i 5,5 mln t w 2014 r.

Produkcja na Ukrainie jest szacowana na poziomie 1,9 mln t, co oznacza 14-procentowy spadek rok do roku.

W przypadku Kanady oczekuje się spadku produkcji do 14,9 mln t z 15,6 mln t w ub.r. Przymrozki, jakie wystąpiły pod koniec maja, wyrządziły większe straty niż zazwyczaj o tej porze roku. Ocenia się, że ok. 5 proc. plantacji została zaorana wobec 1 proc. przeciętnie w ostatnich latach.

Zużycie rzepaku na świecie prawdopodobnie będzie większe od zbiorów i wyniesie 68,4 mln t. W stosunku do sezonu poprzedniego zmniejszy się o 5 proc. (3,6 mln t). Jeśli te prognozy się sprawdzą, będzie to pierwszy spadek konsumpcji rzepaku na świecie od 9 lat! Przyczyną niższego zużycia rzepaku będzie nie tylko mniejsza podaż tego surowca, ale również duża dostępność stosunkowo taniej soi.

Światowe zapasy rzepaku na koniec sezonu prognozowane są na poziomie 4 mln t wobec 5,6 mln t w sezonie poprzednim. Zasoby surowca u głównych eksporterów wyniosą 1,2 mln t wobec 1,8 mln t rok wcześniej.

Relacje podażowo-popytowe na światowym rynku rzepaku będą nieco bardziej napięte niż w sezonie poprzednim. Relacja zapasów do zużycia przyjmie wartość 5,8 proc. wobec 7,8 proc. w sezonie poprzednim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!