Wczoraj były kontynuowane poniedziałkowe wzrosty cen zbóż na giełdzie w Chicago (zamykanie pozycji krótkich- rekordowy poziom w przypadku pszenicy wśród inwestorów finansowych). Na MATIF w Paryżu notowania zakończyły się neutralnie. Generalnie rynek wyczekuje na publikowany dzisiaj o 18-tej naszego czasu najnowszy miesięczny raport USDA na temat m.in. prognoz światowego bilansu zbóż. Opublikowane wczoraj tygodniowe dane eksportowe dla amerykańskich zbóż były słabsze niż tydzień wcześniej, ale lepsze niż przed rokiem.

Tygodniowe wysyłki eksportowe kukurydzy w USA wyniosły 1,131 mln t i były o 23 proc. niższe niż tydzień wcześniej, ale o 87 proc. wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Wysyłki eksportowe pszenicy wyniosły 432,9 tys. t i były o 33 proc. niższe niż tydzień wcześniej i o 34 proc. wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (158,00 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,87 (149,64 USD/t- 576 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena nie zmieniła się (158,00 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,66 proc. (136,02 USD/t- 523 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!