Przedświąteczny piątek na światowych giełdach zbóż upłynął pod dyktando sprzedających. Wszystkie prezentowane kontrakty zbożowe potaniały. Inwestorzy raczej unikali angażowania środków przed długim weekendem, dlatego też przewagę na rynku zdobyli sprzedający.

Przez cały ubiegły tydzień na zbożach przeważały spadki cen. Jedynie kukurydza na Matif zyskała 1,1 proc. Pszenica na tej giełdzie przez tydzień straciła 1,2 proc. Znacznie większe straty wystąpiły w przypadku amerykańskich zbóż. Pszenica potaniała o 3,8 proc., a cena kukurydzy spadła o 2,9 proc.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena w piątek spadła o 0,90 proc. (165,75 euro/t- 731 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,88 proc. (144,58 USD/t- 610 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,30 proc. (166,50 euro/t- 735 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,43 proc. (136,12 USD/t- 574 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!