Jak wynika z prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) zużycie zbóż (bez ryżu) na cele przemysłowe ma w sezonie 2015/16 wynieść 327 mln t i będzie o 4 mln t (1,3 proc.) większe niż w sezonie poprzednim. Jest to wolniejszy wzrost niż w poprzednich pięciu sezonach, kiedy przeciętnie rocznie wzrastało o 2,9 proc. Będzie ono stanowiło około 16,5 proc. całego zużycia zbóż w tym okresie. Jest to podobna ilość jak w ostatnich czterech sezonach. Oznacza to, że zużycie na ten cel rośnie w podobnym stopniu jak na inne cele, czyli przede wszystkim spożycie przez ludzi i na pasze.

Ponad połowa całego zużycia zbóż na cele przemysłowe to zboża przeznaczone na produkcję etanolu. W sezonie 2015/16 ma ono wynieść około 173 mln t i być o około 0,9 proc. większe niż w ubiegłym sezonie. Z tej wielkości aż 157 mln t zużycia pochłania produkcja etanolu na biopaliwa. Wielkość ta ma być jedynie o 0,9 proc. wyższa niż w ubiegłym sezonie. Warto jednak zauważyć, że zużycie na ten cel w sezonie 2012/13 wynosiło 141 mln t, co oznacza, że w obecnym sezonie będzie o około 12 proc. wyższe. Jest to szybszy wzrost niż w przypadku zużycia zbóż ogółem w tym samym okresie (około 9 proc.).

Największym producentem etanolu na biopaliwa ze zbóż są Stany Zjednoczone. Mają przeznaczyć na ten cel w bieżącym sezonie aż 134 mln t zbóż, w tym 133 mln t kukurydzy. Dla porównania, drugi największy producent, UE, ma przeznaczyć na ten cel około 10 mln t zbóż, w tym 5,8 mln t kukurydzy i 3,1 mln t pszenicy. Inni ważni producenci to Chiny (7 mln t zbóż), Kanada (4 mln t) oraz Argentyna (1 mln t). W każdym z tych krajów w strukturze rodzajowej dominuje kukurydza.

Drugim najważniejszym celem przemysłowym wykorzystania zbóż, po produkcji etanolu, jest produkcja skrobi. Do jej wyprodukowania w sezonie 2015/16 na świecie ma być przeznaczone 114 mln t zbóż. Oznacza to wzrost o 1,8 proc. wobec ubiegłego sezonu.  To wolniejszy wzrost niż w poprzednich pięciu sezonach, kiedy zużycie na ten cel zwiększało się przeciętnie rocznie po około 3 proc. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego w wielu krajach rozwijających się, gdyż popyt na skrobię jest w dużej mierze uzależniony od tempa wzrostu gospodarczego.

Kolejnym odbiorcą zbóż jest branża piwowarska.  W bieżącym sezonie ma do niej trafić w skali świata 38 mln t zbóż, czyli o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Popyt na piwo rośnie bardzo szybko w Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Wietnamie i Tajlandii, oraz w Ameryce Południowej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!