Miniony tydzień był dość stabilny na rynku zbóż. Większość kontraktów podrożała o kilka dziesiątych proc., kukurydza na CBOT o prawie 2 proc. Potaniała jedynie pszenica na MATIF notując najniższa cenę od pierwszej dekady września ub. r.

Ostatnia sesja tygodnia była wzrostowa. Wydaje się, ze dużą zasługą było bardzo mocne odreagowanie na rynku ropy. Już w czwartek po południu wzrosty zaowocowały 4 proc. zwyżką w wydaniu dziennym. Piątek był istnym szaleństwem zakupów. Cena ropy WTI i Brent podrożała o ok. 10 proc. i powróciła do poziomów powyżej 30 USD/baryłkę.

Patrząc na szaleństwo zakupów kontraktów na ropę, trzeba przyznać, że na zboża przełożyło to się minimalnie. Najwięcej zyskała amerykańska kukurydza, której znaczna część jest przerabiana na bioetanol.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (164,25 euro/t- 730 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,11 proc. (174,71 USD/t- 717 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,65 proc. (156,00 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,89 proc. (145,76 USD/t-598 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!