Dzięki ciepłej zimie nie odnotowano większych szkód w uprawach drzew i krzewów owocowych. Rośliny dość szybko zaczęły wegetację, wcześniej zaczęło się też kwitnienie roślin sadowniczych.

Wczesnowiosenna wegetacja przebiegała również na ogół bez zakłóceń, pozostawiając rośliny w dobrej kondycji. Na bardzo dobry został wyceniony stan plantacji truskawek. GUS wskazuje jednak na pewne negatywne czynniki, takie jak wzrost populacji szkodników drzew i krzewów owocowych, do czego przyczyniła się ciepła zima, a także na niedobór wilgoci w marcu.

Wzrost ryzyka wystąpienia szkodników jest dość istotnym elementem w kontekście dość niekorzystnego pod względem opłacalności sezonu. Można mieć obawy o dostateczną ochronę roślin, wynikającą z możliwości zmniejszenia nakładów na ten cel.

Pomijając jednak ten aspekt, można stwierdzić, że choć jeszcze wiele czynników może wpłynąć na wegetację i rozwój plonów owoców w bieżącym sezonie, to jednak prawdopodobieństwo spadku zbiorów, dzięki dobremu przezimowaniu w bieżącym sezonie, zmniejsza się.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!