W czwartek były kontynuowane wzrosty cen zbóż na światowych giełdach. Ponownie pozytywnie wyróżniała się pszenica, która na giełdzie w Chicago osiągnęła cenę ostatni raz widzianą w trzeciej dekadzie stycznia br. Powoli odzyskuje formę również pszenica notowana na Matif, wczoraj podrożała o 3 euro/t, ale do 200 euro/t brakuje jeszcze 6,25 euro.

Motorem napędowym wzrostu cen pszenicy w USA, a co z tym idzie i na innych giełdach były rosnące obawy o kondycję pszenicy ozimej w tym kraju. Jutro amerykańskie giełdy nie pracują. W wielkanocny poniedziałek poznamy pierwszy raport po zimie o kondycji jej zasiewów. Nie trudno sobie wyobrazić jaka może być reakcja giełd, jeżeli dane zaskoczą inwestorów.

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania wzrosły o 1,57 proc. (193,75 euro/t- 787 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,47 proc. (197,03 USD/t- 739 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (164,50 euro/t- 669 zł/t).
Wykres 6

Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,24 proc. (152,16 USD/t- 571 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Podobał się artykuł? Podziel się!