Po wyznaczeniu we wtorek najniższej ceny od sześciu lat, notowania pszenicy na giełdzie w Chicago w środę wyraźnie wzrosły. Złożyło się na to kilka czynników, ale chyba najważniejszym była ocena plantacji pszenicy w stanie Kansas- największy amerykański producent. Otóż ocena stanu nie wypadła najlepiej, a spodziewany na ten moment plon jest najniższy od 2001 r. (34,3 buszli z akra- przed rokiem 34,7 buszli/ akr).

Najbliższa seria kontraktu na pszenicę (majowa) na giełdzie w Paryżu nie zareagowała wzrostem ceny, natomiast trzy kolejne serie (wrzesień, grudzień i marzec) zyskały po ok. 1,5 proc. Seria majowa powoli przechodzi do historii (ostatnie notowanie w najbliższy poniedziałek ), a więc tradycyjnie można spodziewać się przed końcem kwotowań „dziwnych” zachowań cen. Dzisiaj wczesnym popołudniem cena spada o 5 proc. przy mizernych obrotach i jest o 10 euro/t niższa niż cena kolejnej serii z dostawą we wrześniu.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena nie zmieniła się (171,00 euro/t- 693 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 2,53 proc. (174,81 USD/t- 631 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,98 proc. (155,00 euro/t- 629 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,45 proc. (144,29 USD/t- 521 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!