W piątek ponownie duży spadek ceny zanotował wygasający w poniedziałek najbliższy kontrakt (majowy) na pszenicę na paryskiej Matif. Kolejna seria z dostawą w sierpniu podrożała 0,4 proc. i była aż 17,25 euro/t droższa (11,1 proc.). Tak więc ostatnie zachowanie się ceny majowego kontraktu można wykorzystać jedynie dla celów statystycznych. Przez ostatni tydzień cena majowego kontraktu obniżyła się o 12,4 proc., natomiast sierpniowego spadła o 1,7 proc.

Zdecydowanie na drugim biegunie były piątkowe notowania pszenicy na giełdzie w Chicago. Ponad 2 proc. wzrost notowań odbył się w końcowej fazie sesji, ale rodzi się pytanie czym on był spowodowany? Czy weekendową prognozą pogody, czy też może zamykaniem krótkich pozycji przez fundusze spekulacyjne (rekordowy poziom pozycji krótkich na pszenicę na giełdzie w Chicago otwartych przez fundusze spekulacyjne). Być może jest to też zajmowanie pozycji przed publikowanym we wtorek miesięcznym raportem USDA, w którym zostaną podane pierwszy raz prognozy produkcji zbóż na świecie w nadchodzącym sezonie 2015/16.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 3,41 proc. (156,00 euro/t- 633 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 2,31 proc. (175,08 USD/t- 632 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,32 proc. (154,75 euro/t- 628 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,21 proc. (141,14 USD/t- 509 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!