Po nienajlepszym okresie notowań w ostatnich dniach pszenicy na paryskiej giełdzie, w piątek wyraźnie wzrosła jej cena zbliżając się ponownie do granicy 200 euro/t.  Generalnie jednak notowania zbóż na światowych giełdach od kilkunastu dni przebywają w korekcie notowań, znoszącej w różnym stopniu trwające trzy miesiące pokaźne wzrosty cen.

Jednak osłabienie cen na rynkach zagranicznych nie powinno zbytnio odbić się na cenach zbóż w naszym kraju. Wszystko za sprawą słabnącego złotego wobec euro (o 3,5 proc. w ciągu miesiąca) i amerykańskiego dolara (o 10,5 proc. przez ostatni miesiąc). Słabnący złoty powoduj, że eksport zbóż z naszego kraju staje się atrakcyjniejszy.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy-  notowania wzrosły o 1,67 proc. (197,50 euro/t- 854 zł/t).
Wykres 1

Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (195,75 USD/t- 728 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,79 (159,50 euro/t- 689 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,84 proc. (152,36 USD/t- 566 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!