W piątek po raz siódmy z rzędu wzrosły ceny kontraktów zbożowych na giełdzie w Paryżu. Blisko 2 proc. wzrost ceny pszenicy pozwolił na wyznaczenie nowego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej, co jednocześnie oznacza najwyższą cenę od 11 sierpnia br. (wykres kontynuacyjny). Wzrosty cen europejskich zbóż to- w ostatnich dniach- zasługa słabnącego euro do dolara. W piątek notowania spadły poniżej 1,06 euro/USD. Dodatkowo od czwartku korzystnie oddziałują wzrosty cen zbóż za oceanem.

Zapowiadany przez Informę silny spadek w USA w przyszłym sezonie areału zasiewu kukurydzy (o 9 proc.) i pszenicy (o 6 proc.) wywiera presję na zamykanie krótkich pozycji, co przełożyło się na wyraźny wzrost notowań w ostatnich dwóch dniach sesyjnych i to pomimo umacniającego się dolara do innych walut.

Przez ostatni tydzień cena pszenicy na Matif wzrosła o 3,7 proc., a kukurydza podrożała o 1,7 proc. Notowania pszenicy na CBoT wzrosły o 1,2 proc., a kukurydzy o 1,5 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,46 proc. (164,75 euro/t- 731 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,51 proc. (148,07 USD/t- 613 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (164,50 euro/t- 730 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,03 proc. (134,64 USD/t- 557 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!