Notowania pszenicy w ostatnich kilku dniach na światowych giełdach odbywają się „w tę sama nutę”. Ceny na giełdzie w Paryżu spadają, a w Chicago rosną. W połączeniu z osłabieniem USD wobec euro doszło do dawno niewidzianej sytuacji zbliżonej wyceny tego ziarna na obu kontynentach. Jeszcze kilka dni temu różnica wyrażona w złotówkach wynosiła blisko 90 zł /t na korzyść pszenicy europejskiej, wczoraj było to już niewiele ponad 20 zł/t. Co więcej pszenica na MATIF jest jedynie 5 zł/t droższa od kukurydzy notowanej w Paryżu. Pewne znaczenie w tym ma fakt, że dzisiaj grudniowy kontrakt na pszenicę na MATIF ma ostatnie notowanie. Kolejna seria marcowa jest wyceniana jednak 7 proc. wyżej.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,63 proc. (166,00 euro/t- 720 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,54 proc. (175,63 USD/t- 697 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,76 proc. (164,75 euro/t- 715 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,47 proc. (146,35 USD/t-581 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!