W środę notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach powróciły do spadków cen. Najsłabiej wypadła pszenica na Matif, która po ponad jednoprocentowym wzroście ceny we wtorek, wczoraj jeszcze więcej potaniała i wyznaczyła nowy dołek notowań (obecnie jest najtańsza od pierwszej dekady maja br.). Na tle notowań pszenicy lepiej prezentuje się kukurydza. Rośnie różnica ceny tych dwóch zbóż i wynosi już w przeliczeniu na złotówki 35 zł/t na korzyść kukurydzy. Dzieje się tak z powodu oczekiwanego drastycznego spadku produkcji w Europie z powodu panującej suszy.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,66 proc. (162,75 euro/t- 690 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,06 proc. (179,95 USD/t- 665 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest boczny, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,73 proc. (171,00 euro/t- 725 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,03 proc. (142,42 USD/t- 526 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!