Bardzo dobrze rozpoczął się nowy tydzień notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Silne wzrosty z ubiegłego tygodnia były podtrzymane i cena pszenicy na Matif długo utrzymywała się powyżej 200 euro/t, jednak pod koniec sesji doszło do realizacji szybkich zysków i ostatecznie notowania zamknęły się 1,5 euro poniżej wspomnianego poziomu. Wczorajsze wzrosty cen pszenicy po obu stronach Atlantyku doprowadziły do wyznaczenia najwyższych cen os stycznia br.

Ostatnio nieco w cieniu pozostawały notowania kukurydzy. Tymczasem solidne wzrosty z ostatnich dni (wczoraj o 3 proc.) wywindowały cenę do poziomu ostatni raz widzianego ….w maju 2014 r.!

Dzisiaj poznamy ważne dane w USA o zapasach zbóż i areale zasiewu. Mogą one znacznie wpłynąć na dzisiejsze notowania kontraktów.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 2,19 proc. (198,50 euro/t- 832 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 3,25 proc. (213,29 USD/t- 803 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 3,03 proc. (178,75 euro/t- 749 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,45 proc. (150,88 USD/t- 568 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!