Ubiegły tydzień notowań pszenicy na światowych giełdach charakteryzował się dużą zmiennością cen. Sesje wzrostowe przeplatały się z sesjami spadkowymi, z tym, że obniżki pszenicy na Matif były niższe niż wzrosty, natomiast w Chicago dość porównywalne. W efekcie, w wydaniu tygodniowym paryska pszenica zyskała 4,6 proc., natomiast na CBOT zaledwie 0,8 proc.

Na drugim biegunie były notowania kukurydzy. Dobre perspektywy produkcji w nadchodzącym sezonie w USA sprowadziły cenę kukurydzy na giełdzie w Chicago do poziomu o 1,5 proc. niższego niż przed tygodniem. Na paryskiej Matif zniżka w tym czasie wyniosła symboliczne 0,2 proc.

Dzisiaj giełdy w USA są zamknięte (Dzień Pamięci).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena w piątek spadła o 1,35 proc. (182,50 euro/t- 748 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,29 proc. (189,32 USD/t- 695 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (154,25 euro/t- 632 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,37 proc. (141,73 USD/t- 520 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!