W środę wydarzeniem na światowych rynkach zbóż był niewątpliwie szósty z rzędu spadek ceny amerykańskiej pszenicy, który doprowadził do wyznaczenia nowego 5,5 letniego dołka notowań tego ziarna. Tak tania pszenica na giełdzie w Chicago ostatni raz była w czerwcu 2010 r. w początkowej fazie światowego wzrostu cen zbóż wywołanego suszą w Rosji. Tego dnia taniały również inne surowce. Baryłka ropy WTI na nowojorskiej giełdzie NYMEX spadła o 4,6 proc. do poziomu poniżej 40 USD.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,14 proc. (176,75 euro/t- 757 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,93 proc. (166,17 USD/t- 670 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,30 proc. (164,75 euro/t- 705 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,82 proc. (143,30 USD/t-578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!