W piątek drastycznie spadła cena amerykańskiej pszenicy – aż o 3,5 proc. Doprowadziło to wyznaczenia nowego dołka notowań. Niestety, osiągnięta na koniec tygodnia cena jest najniższa od ponad dziewięciu lat. Jak dramatycznie rysuje się sytuacja amerykańskiej pszenicy, wystarczy popatrzeć na załączone poniżej wykresy.

Kukurydza na tej samej giełdzie w Chicago potaniała o połowę, ale i tak wystarczyło to do zbliżenia się do dołka notowań sprzed trzech miesięcy. Na wykresach zamieszczonych poniżej – drastycznie zmieniła się również sytuacja na amerykańskiej kukurydzy. Przez około trzy miesiące ceny rosły dynamicznie, ale przez dwa ostatnie tygodnie spadki były jeszcze bardziej spektakularne i w krótkim czasie zniwelowały wcześniejsze zwyżki.

Wygląda na to, że spekulanci wcześniej obstawiali mniejszą produkcje kukurydzy w USA bowiem liczyli na gorszą pogodę dla tego zboża w newralgicznym lipcowym miesiącu. Jednak obecna sytuacja i prognozy są nader optymistyczne więc, w efekcie zamykane są pozycje długie i dochodzi do ogromnej przeceny w ostatnich dwóch tygodniach.

Pomimo pogarszającej się sytuacji na polach z uprawą pszenicy we Francji (deszcze), pszenica notowana na giełdzie w Paryżu również traciła. W ostatnim tygodniu jej cena spadła o 5,0 proc., natomiast kukurydzy o 3,1 proc. Na giełdzie w Chicago przez ostatni tydzień cena pszenicy spadła o 8,5 proc., a kukurydzy o 8,2 proc.

W poniedziałek giełda w Chicago jest zamknięta. Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości, czyli kolejną rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii ogłoszoną w 1776 r.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,25 proc. (152,25 euro/t- 669 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3