Splot prowzrostowych czynników opublikowanych pod koniec ub. tygodnia wyraźnie pomógł notowaniom amerykańskiej pszenicy. Dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych (536 tys. t) mieszczące się bliżej górnego przedziału oczekiwań rynkowych (300- 600 tys.t) oraz duży spadek prognoz produkcji pszenicy w Kanadzie (jeden z główniejszych światowych eksporterów tego ziarna) sprzyjały wzrostom cen za oceanem.

W ujęciu tygodniowym pszenica w Chicago podrożała o 2,7 proc. Zupełnie odmienne nastroje panowały na giełdzie w Paryżu. Przez tydzień cena pszenicy spadła o 0,8 proc. Kanadyjski urząd statystyczny (Stats Canada) obniżył prognozę zbiorów pszenicy w tym kraju do 25,5 mln t – spadek o 19,6 proc. w stosunku do ub.r. i o 1 mln t mniej niż w sierpniowym raporcie szacował USDA (26,5 mln t).

Kukurydza na paryskiej giełdzie podrożała w piątek trzeci raz z rzędu – o 0,6 proc. do 160 euro/t, natomiast w ujęciu tygodniowym zwyżka wyniosła 0,2 proc. Cena amerykańskiej kukurydzy po blisko 4 proc. wzroście w czwartek w piątek potaniała o 0,7 proc. do 133,85 USD/t. Przez tydzień notowania wzrosły o 0,4 proc.

W poniedziałek giełda w Chicago jest zamknięta - Święto Pracy.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena w piątek spadła o 1,12 proc. (154,00 euro/t- 654 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 2,50 proc. (154,50 USD/t- 551 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,63 proc. (160,00 euro/t- 679 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,66 proc. (133,85 USD/t- 478 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!