Maksymalnie zwiększy to handel i umożliwi europejskim rolnikom prowadzącym produkcję zwierzęcą lepszy dostęp do pasz.

Rabobank podkreślił, że unijny łańcuch dostaw zbóż i roślin oleistych oferuje wiele możliwości inwestycyjnych. W 2014 r. zbiory zbóż były wyższe niż zwykle, a ponadto według prognoz nowej KE tendencja ta będzie trwać do 2024 r. W tym roku UE stała się pierwszym rynkiem eksportowym pszenicy na świecie, a w przyszłości będzie kamieniem węgielnym handlu. Dzisiejsze możliwości magazynowania są niewystarczające i bez odpowiednich działań takimi pozostaną do 2024 r.

Vito Martielli, analityk Rabobanku ds. zbóż i roślin oleistych, stwierdził, że europejska infrastruktura logistyczna dla zbóż i nasion oleistych oferuje możliwości inwestycyjne. Europa Wschodnia będzie najważniejszym obszarem wzrostu produkcji i potencjału eksportowego.

Oznacza to możliwości dla dużych graczy światowych i odbiorców z Europy Zachodniej, którzy chcą zdywersyfikować swoje źródła dostaw.
Dlatego też Copa-Cogeca apeluje do UE o zagwarantowanie uwzględnienia projektów w tej dziedzinie w planie inwestycyjnym przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera o wartości 315 mld euro.Istnieje olbrzymi potencjał stymulowania wzrostu i zatrudnienia przez inwestycje w tej dziedzinie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!