W czwartek solidarnie drożały wszystkie kontrakty na oleiste na światowych giełdach. Piątą sesję z rzędu wzrostową odnotował rzepak na giełdzie w Paryżu i jest najdroższy od końca kwietnia 2014 r., w przeliczeniu na złotówki cena przekroczyła już 1600 zł/t (najwyższa od początku maja 2014 r.).

Kanadyjska canola poprawiła swój niedawny szczyt notowań i jej cena jest na poziomie z początku września 2013 r. Stosunkowo najsłabiej zachowują się notowania amerykańskiej soi, ale ostatnio wyraźnie zmieniły trend na wzrostowy i są już najwyższe od 4 mies. Dużo wskazuje na to, że mamy do czynienia z początkową fazą silnego trendu wzrostowego.

Poprawa sytuacji na oleistych w ostatnim czasie ma swoje podstawy fundamentalne. Między innymi mróz w Kanadzie przerzedził plantacje canoli, mokro w USA – opóźnienia w zasiewach soi. W Europie daje znać o sobie susza.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,04 proc. (387,50 euro/t- 1617 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,88 proc. (367,52 USD/t- 1371 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,84 proc. (506,30 CAD/t- 1555 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!