Żniwa w Rosji przebiegają bez większych zakłóceń. W Rosji dotychczas zebrano ziarno z 13 mln ha w porównaniu do 11,8 mln ha w tym samym okresie sezon wcześniej. Oznacza to zbiory w wysokości 49,4 mln t, przy średnich plonach 3,79 t/ha w porównaniu do 3,32 t/ha w zeszłym roku.

Zaawansowanie zbiorów jest więc o 10 proc. większe niż w rozpatrywanym okresie 2015 roku. Do tej pory zebrano 37,9 mln t pszenicy wobec 30,8 mln t w tym samym okresie rok wcześniej oraz 5,7 mln t jęczmienia.

Żniwa nie rozpoczęły się jeszcze we wszystkich rejonach położonych na wschód od Uralu. Natomiast największe postępy żniw odnotowuje się w południowej części kraju. Podkreślane jest, że równiny położone za Uralem i na Syberii otrzymały w ostatnich dwóch miesiącach dużo opadów, co pozwala na oczekiwanie dobrych plonów, a tym samym zbiorów. Podobnie zresztą jak równiny Kazachstanu, sąsiadującego z Rosją.

W lipcu Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa oceniło zbiory na 110 mln t, ale pojawiają się jeszcze bardziej optymistyczne prognozy. RusAgroTrans (rosyjska firma specjalizująca się w transporcie produktów rolnych głównie kolejowym) podała prognozę tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji w przedziale od 113 mln t do 115,8 mln t, w tym pszenicy w wysokości 70 - 71 mln t, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

W lipcowym raporcie USDA prognozował zbiory pszenicy w Rosji na 65 mln t, tj. o 4 mln t więcej niż przed rokiem i o 6 mln t więcej niż dwa sezony wcześniej. Prawdopodobnie w kolejnym raporcie Amerykański Departament Rolny dokona dodatniej korekty szacunków zbiorów i eksportu pszenicy z Rosji, uwzględniając ostatnie szacunki krajowe. Oznacza to, że kraje basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza Rosja, umocnią swoją pozycję w światowym eksporcie w sezonie 2016/17, zwłaszcza biorąc pod uwagę słabość rubla, wspierającą wywóz.

Podobał się artykuł? Podziel się!