Od końca października ubiegłego roku do Turcji wyeksportowaliśmy 4 tysiące ton mięsa. Marcowa podwyżka cła z 30 na 45 proc. już praktycznie zatrzymała eksport – mówi Zenon Puciaty, Dyrektor handlowy Łmeat –  Łuków S.A. W maju Turcja zdecydowała się na podniesienie stawki z 45 do 60 proc., a następnie 2 lipca do 75 proc.

 – Obserwujemy również mniejsze zapotrzebowanie ze strony zachodnich importerów, jakimi są głównie Niemcy i Włochy, a ceny przez nich oferowane nie są już tak korzystne jak było to w przypadku Turcji – dodaje Puciaty i tłumaczy, że te okoliczności spowodowały spadek cen skupu żywca wołowego.

Oferowane przez nas ceny skupu są niższe, rolnicy ich nie akceptują, dlatego obecnie obserwujemy spadek skupu.  – wyjaśnia Zenon Puciaty.

Według Zenona Puciatego wszystko wskazuje na to, że tendencja spadkowa cen będzie się utrzymywała.

Trudno przewidzieć jak sytuacja rozwinie się w przypadku Turcji, która zrobiła zapasy wołowiny i chroni krajowych hodowców przed zagraniczną konkurencją. Być może jednak Turcja zdecyduje się na podwyższenie stawek oferowanych za mięso wołowe, lub też rolnicy zaakceptują nasze ceny.– mówi Puciaty. Podobał się artykuł? Podziel się!