Niewykluczone, że obecne stawki sprowokują inwestorów do realizacji zysków, i ceny baryłki znów powrócą w rejony 40 dolarów. Takie stawki mogą się utrzymać do 15 marca, kiedy to odbędzie się posiedzenie OPEC. Wtedy wszystko będzie możliwe.

Z zapowiedzi wynika, że szykuje się kolejna redukcja. Trzeci, największy eksporter OPEC – Zjednoczone Emiraty Arabskie szykują już na kwiecień cięcia w wydobyciu ropy naftowej nawet o 17%. A spekulacje tylko rozpalają i tak rozgrzany już rynek.

Jak prognozują analitycy, najbardziej prawdopodobny będzie powrót cen ropy do poziomów 50 – 55 dolarów za baryłkę. A gdzie szukać przyczyn ostatnich wzrostów? Rynek wykorzystał dane o wzroście konsumpcji benzyn za Oceanem. Popyt w ciągu tygodnia wzrósł o 1%. W skali miesiąca o 1,7%.

To sprawiło, że kontrakty na benzynę na giełdzie NYMEX, wzrosły w ostatni czwartek o 11% - komentuje Urszula Cieślak, dyrektor marketingu w BM REFLEX. Większy popyt na benzynę wiąże się też z końcem sezonu zimowego. To wszystko sprawia, że coraz bardziej widoczny jest spadek zapasów.

Jak sytuacja na świecie przekłada się na krajowe podwórko? Na lekki oddech pozwala próbująca odrabiać straty złotówka. Ostatnie dni przynoszą więc obniżki w hurtowych cennikach paliw.

W rafineriach ceny najpopularniejszej benzyny 95 spadły o około 9 groszy za litr. Olej napędowy odnotował nawet 15 – to groszowe spadki. I w najbliższym czasie taki trend powinien się utrzymać.

Taka sytuacja przekłada się oczywiście na rynek detaliczny. Przy dystrybutorach już możemy obserwować spadki. To pierwsze od ponad miesiąca obniżki. Skala przecen jest bardzo zróżnicowana.

Na niektórych stacjach benzynowych obniżki sięgnęły nawet 10 groszy za litr w ciągu tygodnia, ale dotyczy to głównie miejsc, gdzie benzyna dochodziła już do 4 złotych za litr.

Przyjmując średnią, cena Eurosuper 95 spadła o 2 grosze, do poziomu 3,88 złotych za litr. O 3 grosze staniał olej napędowy. Przeciętna stawka to teraz 3,65 złotego za litr. Ale i tu, podobnie jak w przypadku benzyny, przeceny na niektórych stacjach sięgnęły 10 groszy.

Jakie prognozy na najbliższe dni? Zdaniem analityków z BM REFLEX, benzyna Eurosuper 95 powinna zamknąć się w średniej cenie 3,83 złotego za litr. Olej napędowy powinien zejść poniżej 3,60.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!